poniedziałek, 1 czerwca 2020

Roald Dahl - Dziecięce marzenia

Dziś 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Z tej okazji wszystkim dzieciom i tym dorosłym którzy choć czasem czuja się dziećmi składam serdeczne życzenia spełnienia wszystkich marzeń. 

A teraz chciałabym  Wam dziś opowiedzieć o kilku moich niezwykłych przyjaciołach, których i Wy możecie spotkać w naszej bibliotece.
Wiecie kto to? Nie –to bohaterowie książek brytyjskiego/walijskiego pisarza Roalda Dahla. Polecam je również dorosłym bo to książeczki mądre, napisane z perspektywy dziecka, gdzie wszystko co złe i głupie zasługuje na porządną nauczkę. Postacie z opowieści Dahla spełniają
dziecięce marzenia o władzy nad światem dorosłych.

Opowiadania przepełnione humorem angielskim, trzymają w napięciu dające odpowiednią dawkę strachu bo przecież każdy lubi się trochę pobać.

Jeśli ktoś uważa że ta antypedagogika pozbawiona jest wartości to jest w błędzie. W tych opowiadaniach pełno jest afirmacji miłości i rodziny. Przebija z nich szacunek dla dziecka, jego godności i indywidualności.

Najpierw poznałam Matyldę. Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat, czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej; są po prostu... głupi. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar - tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochanej nauczycielce. Znajdzie również dom o jakim zawsze marzyła.


Potem była Sophie. Dzielna dziewczynka, z domu dziecka, która zaprzyjaźniła się z pewnym Olbrzymem, który kolekcjonuje sny. Ciemnymi nocami odwiedza sypialnie dzieci i długą trąbką wdmuchuje przez okna cudne sny, takie aby było w nich przyjemnie. Ale BFO ma 9 współbraci którzy nie są jaroszami. Oni nocami przemykają z krainy olbrzymów do różnych krajów i porywają ludzi. Ich największym przysmakiem są dzieci. Jak Sophie zaprzyjaźniła się z BFO, czemu już teraz możemy bezpiecznie spać przy otwartych oknach i jaką rolę w całej tej historii spełniła angielska królowa.
Kolejny niezwykły dzieciak to pewna 8 latka, która kiedy się na kogoś zdenerwuje wyciąga swój magiczny palec a skutki tego są nieoczekiwane. Przekonała się o tym jej nauczycielka pani Winter , której wyrosły wąsy oraz długi puszysty ogon. Przekonała się o tym również rodzina Greggów zapalonych myśliwych. Po spotkaniu z właścicielką czarodziejskiego palca już nigdy nie wyruszą na polowanie i na kaczki nie spojrzą tak jak dawniej. Dlaczego ? 
 Ale, ale jeśli myślicie że tylko dziewczynki miewają niezwykłe umiejętności i przeżywają cudowne przygody, to znaczy że nie znacie mojego znajomego Karola. Charli Bucket chłopak z bardzo biednej rodziny pewnego dnia w opakowaniu czekolady znalazł Złoty Talon uprawniający go do zwiedzenia najsławniejszej na świecie fabryki czekolady. Talonów było pięć. Więc Charli i czwórka pozostałych dzieci z całego świata zwiedza fabrykę wraz z Ekscentrycznym właścicielem panem Willy Wonką .Dla Charliego ale nie tylko nie będzie to zwykła wycieczka ale życiowe przeżycie. Właściciel fabryki czekolady dodatkowo wyłoni spośród pięciorga dzieci jedną osobę, która otrzyma nagrodę jakiej nikt nie potrafi sobie wyobrazić. Co dzieci zobaczyły w fabryce, jakie przygody ich spotkały, jaka to nagroda i kto ja otrzymał ?
Na koniec opowiem Wam o pewnym małym chłopcu, który spędza w pewnym hotelu wakacje wraz z babcią wychowująca go po śmierci rodziców. W tym samym czasie w hotelu pod szyldem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci odbywa się zjazd czarownic. Chłopiec przypadkiem wpada na trop spisku. Otóż Najwyższa Wiedźma wyjawia koleżankom swój wielki plan: pozbędą się dzieci raz na zawsze, zamieniając je w myszy.
Ponieważ babcia chłopca jest emerytowanym wiedźmologiem i w swoim długim życiu usłyszała wiele historii o wiedźmach, wie, jak się przed nimi skutecznie bronić. Dzielny chłopiec i jego ekscentryczna babcia stoczą walkę z wiedźmami i przy pomocy innych dzieci spróbują pokrzyżować te niecne plany. Niestety nie wszystko w tej walce poszło po myśli chłopca i babci. Jak zakończyła się ta przygoda ?
 Książeczki wyróżniane były wielokrotnie tytułami najlepszych powieści dla dzieci

Warto wspomnieć, ze Dahl napisał kilka scenariuszy dla TV w serii Alfred Hitchook przedstawia oraz dialogi do filmu o Bondzie „Żyje się tylko dwa razy”. Polecam również wydany w Polsce tomik 16 opowiadań dla dorosłych pt NIESPODZIANKI.
opracowano na podstawie: lubimyczytac.pl