czwartek, 16 kwietnia 2020

Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci

Niewolnictwo dzieci jest zakazane we wszystkich krajach. A mimo to dzieci są zmuszane od najmłodszych lat do ciężkiej fizycznej pracy. Pracują w kopalniach, szwalniach, na plantacjach, budowach, w fabrykach, sprzedają narkotyki, są wcielane do armii lub sprzedawane do domów publicznych. Z raportu UNICEF z 2018 roku wynikało, że pracujących dzieci w wieku od 5 do 14 lat było blisko 170 milionów na całym świecie.

16 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci. 
Data ta upamiętnia IQBALA MASIHA- chlopca z Pakistanu, który na całym świecie stał się symbolem walki przeciwko wyzyskiwaniu dzieci w pracy.
Dziś polecam książkę Francesco D'Adamo:

foto: calapolskaczytadzieciom.pl

Jest to sfabularyzowana, prawdziwa historia dwunastoletniego - Iqbala Masiha, Wychowany w bardzo ubogiej rodzinie chłopskiej, został oddany przez swojego ojca do niewolniczej pracy w zamian za 16 dolarów niezbędnych ojcu do spłacenia ciążącego na nim długu za leczenie śmiertelnie chorego drugiego syna. Iqbal pracował - tak jak miliony dzieci w najuboższych krajach świata - od świtu do nocy w nieludzkich warunkach w fabryce dywanów, przykuty łańcuchami do swojego krosna. Mając zaledwie 11 lat, znalazł siłę, by się zbuntować - uciekł z fabryki, uzyskał schronienie i pomoc w siedzibie Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci, doprowadził do aresztowania swojego właściciela i kolejnych należących do mafii dywanowej w Pakistanie i w ten sposób przyczynił się do uwolnienia setek innych małych niewolników. Został nagrodzony w 1994 roku nagrodą Reebok Human Rights, którą odebrał w Bostonie. Rok potem, jako 12-latek został w Wielkanoc zamordowany w rodzinnej wiosce przez nieznanych sprawców. 
tekst za wikipedia.org oraz dziennikarstwo.wroclaw.pl, granice.pl